Arteterapia
W naszym ośrodku prowadzimy arteterapie, czyli terapię poprzez wykorzystywanie różnego rodzaju form sztuki. Dzięki sztuce możemy wyrazić siebie, poznać swoje mocne strony, korzystając z zajęć, takich jak: plastyka, drama, muzyka, literatura. Nie jest konieczne posiadanie jakichkolwiek talentów czy rozwiniętych umiejętności artystycznych.
Arteterapia – komu pomaga?
Arteterapia jest szczególnie skuteczna w przypadku osób posiadających kłopoty z komunikacją werbalną. Osoby z problemami natury emocjonalnej i psychologicznej, bardzo często dopiero poprzez sztukę są w stanie się otworzyć i wyrazić emocje. Ten rodzaj terapii pomaga również ludziom zmagającym się z depresją, zaburzeniami lękowymi, nerwicami, leczących uzależnienia lub u ludzi po ciężkich przeżyciach.
Cele arteterapii
Arteterapia posiada wiele funkcji. W przypadku osób starszych usprawnia funkcjonowanie intelektualne oraz łagodzi objawy chorób otępiennych.
Główne cele arteterapii to:
- rozładowywanie negatywnych emocji;
- obniżenie stresu oraz wyciszenie się;
- zaspokojenie potrzeb przynależności do grupy;
- odpoczynek oraz relaks.
Działanie arteterapii
Ekspresja artystyczna powoduje w każdym człowieku uczucie wyzwolenia. Kiedy pracujemy nad jakimś dziełem, poświęcamy temu pełną uwagę, nagromadzone w nas emocje znajdują ujście, ustępują lęki oraz zmniejsza się napięcie. Dzięki temu łatwiej pacjentowi otworzyć się przed terapeutą.
Arteterapia – płaszczyzna nieświadoma i świadoma
O płaszczyźnie nieświadomej mówimy, kiedy do pacjenta dociera to, z czego wcześniej nie zdawał sobie sprawy. Świadoma polega np. na wzroście poczuciu własnej wartości.